Baymet Dış Tic. Ltd. Şti. 2005 senesinde yıllarca çeşitli dış ticaret şirketlerinde çalışmış olan Okan BAYRAKTAR ve yine senelerce çeşitli ilaç firmalarnıda çalışmış Atlıhan BAYRAKTAR tarafından kurulmuştur. İlk on senesinde Baymet sadece elmaslı aletler için hammadde satmıştır. Önce Lands Superabrasives firmasının temsilciliğini almış ve Türkiye ve çevredeki ülkelere sanayi elmasları satmaya başlamıştır. Daha sonrasında Pometon firmasının distiribütörlüğünü alarak Bakır, Kalay, ve Bronz tozlarının satışına başlamıştır. Hersene ürün yelpazesine yeni bir ürün ekleyerek devam eden Baymet daha sonraki senelerde Carbonyl Demir tozu, Demir tozu, Nikel tozu, Tungstene Tozları, Çinko Tozları, Selenyum Tozları, MnS2 ve son olarak da Umicore firmasının distirübütörlüğünü alarak Kobalt tozlarını da ürün yelpazesine eklemiş ve böylelikle, bir elmaslı alet üretiminde kullanılan bütün metal tozlarını depolarında bulundurmaya başlamıştır. Gelen yoğun talep üzerine yine bu aletlerde kullanılan bağlayıcı, kaydırıcı gibi kimyasalları da ürün gamına eklemiştir. Daha sonraki senelerde Audra firmasının temsilciliğini alarak elmas tellerde kullanılan çeşitli kalınlık ve sarımlarda halatlar satmaya başlamıştır.

Bu ürünlerin Hepsi çok uzun araştırmalar ve denemelerin sonrasında karar verilerek, konusunda lider olan önemli firmalardan sağlanmaktadır. Bu firmaların tercih edilmesinde ki en önemli faktörler;

  • Ürünlerin Kaliteli Olmaları,
  • Kalitede Sürekliliğin Sağlanması ve
  • Tedarikte Problem Yaşanmamasıdır.

Baymet kaliteye verdiği önem ve Müşteri memnuniyetine verdiği değer sayesinde bugün Türkiye de Elmaslı aletler hammadde satıcılığı konusunda alanının lider kuruluşu olmayı başarmıştır. İlk on senesinde önemli bir yere gelen şirket daha sonraki yıllarda daha başka sektörlere de hammadde sağlamaya başlamıştır. Savunma Sanayi, Boya sektörü, Tarım sektörü gibi sektörlere ürünler satmaya başlamıştır. Sonraki senelerde ise Tekstil ve Gıda sektörlerine de çeşitli hammaddeler sağlamıştır.

2019 senesinde özellikle plaj sandalyeleri, şezlongları, şemsiyeleri ve diğer plaj aksesuarları ve hatta çeşitli outdoor ürünleri satmak için Beach Queen markasını oluşturmuştur. Hem kendi mağazasından hem internet sitesinden hem de çeşitli pazaryerlerinde bu ürünleri satmaya başlamak suretiyle, uretim yapan çok büyük sanayi şirketlerinden son kullanıcıya kadar bir çok müşteri grubuna ürün satan bir firma haline gelmiştir. Bu ürünleri başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelere ihracat ta yapmaktadır. İstanbulda Seyrantepe’de İthalat İhracat ve muhasebe bölümlerinin olduğu büro kısmı ve ürünlerin gösterildiği mağazası ve her konu için ayrılmış sistemli depoları ile faaliyetini sürdürmektedir.